Narkomania
Wysłano dnia 16-04-2005 o godz. 18:02:56 ( odsłon)
Temat: Z życia szkoły
|
M_D napisał "Narkotyki stanowią dzisiaj problem społeczny. Są coraz bardziej dostępne. Inscenizacja pt. ,,Marta’’ przybliża problem narkomanii. Aktorzy uświadamiają odbiorcom, że zażywanie narkotyków stało się powszechne.
Nasi uczniowie wystąpili przed młodymi ludźmi w szkole podstawowej i gimnazjum. Uczniowie szkół dowiedzieli się wiele na temat narkotyków. Spektakl do nich przemówił, uwrażliwił na problem narkomanii wśród młodzieży w Polsce.
Narkotyki stanowią dzisiaj problem społeczny. Są coraz bardziej dostępne. Inscenizacja pt. ,,Marta’’ przybliża problem narkomanii. Aktorzy uświadamiają odbiorcom, że zażywanie narkotyków stało się powszechne.
Konsekwencją tego jest degradacja młodzieży, wypaczają się istotne społeczne wartości i normy. Dyskoteki i domowe przyjęcia młodzieży tzw. ,,imprezy’’ to miejsca, w których dostęp do narkotyków jest łatwy. Każdy rodzaj narkotyków znajduje swoich odbiorców. Extasy powodują wzrost poziomu serotoniny w organizmie, hormonu przyjemności. Zarówno extazy jak i amfetamina mobilizuje energię człowieka, umożliwiając zwiększony wysiłek i dając oczekiwane rezultaty funkcjonowania optymalnego. Bez większego wysiłku studenci i uczniowie zdają trudne egzaminy i testy. Jednakże efekt takich doznań prowadzi do nieodwracalnych spustoszeń w organizmie. Narkotyki niszczą komórki nerwowe, powodują zanik wyższych uczuć, a co najważniejsze – uzależniają tak bardzo, że w wielu przypadkach prowadzą do śmierci. Żaden człowiek nie umie stwierdzić, czy nawet pierwsza minimalna dawka zażytego narkotyku nie spowoduje nieodwracalnego uzależnienia. Narkotyki są groźniejsze niż alkohol czy papierosy.
Uczniowie ZSP z klasy II Ld i Ta Marzena Jakubik, Katarzyna Frątczak, Katarzyna Gancewska ,Dawid Kłos , Miłosz Karpiński i Miłosz Szarłata w przedstawieniu ,,Marta’’ ukazali problem narkotyków z punktu widzenia młodzieży i adresując je do młodzieży przede wszystkim udowodnili tezę, że powody zażywania narkotyków mają podłoże głownie emocjonalne.
Ciekawość młodzieży jest ogromna. W przedstawieniu ,,Marta’’ zastał również poruszony problem choroby alkoholowej i uzależnienia od nikotyny. Tolerancja społeczeństwa polskiego wobec problemów picia alkoholu i palenia papierosów jest główną przyczyną tego, że problemy te są bagatelizowane. W polskiej mentalności alkohol i papierosy nie są zagadnieniami społecznymi szczególnie palącymi. Jednakże i może na szczęście narkotyki u przeciętnego dorosłego
Człowieka budzą trwogę. Z pewnością należy chronić dzieci i młodzież wychowane w warunkach państwa kapitalistycznego, w którym problem narkotyków nie wydaje się być szczególnie istotny. Narkotyki biorą ludzie o słabej woli, nieodporni psychicznie. Tacy ludzie w sposób naturalny są eliminowani przez społeczeństwo.
Zadaniem szkoły z pewnością jest uświadomienie młodzieży tragicznych następstw zażywania narkotyków, uzależnienia psychicznego i fizycznego, chorób, które powodują konsekwencje przedawkowania i zatrucia.
Przedstawienie ,,Marta” zdobyło III miejsce w konkursie teatralnym szkół ponadgimnazjalnych. Sukces ten nie był jedynie sukcesem artystycznym lecz niewątpliwie i dydaktycznym. Należy również podkreślić, że nasi uczniowie wystąpili również przed młodymi ludźmi w szkole podstawowej i gimnazjum. Uczniowie szkół dowiedzieli się wiele na temat narkotyków. Spektakl do nich przemówił, uwrażliwił na problem narkomanii wśród młodzieży w Polsce.
Wspólny wysiłek nauczycieli i młodzieży nad przygotowaniem sztuki miał na celu uchronienie młodych ludzi od środowiska narkotycznego, ostrzeżenie, profilaktykę. Dramat degradacji jednostki ludzkiej pokazany w formie artystycznej unaocznił młodym ludziom, że zażyty narkotyk nie rozwiązuje problemów młodego człowieka ,daje chwilowe zadowolenie i w wielu przypadków kiedyś spowoduje śmierć 20-30 letnich ludzi.
Wychowawca klasy II Ld Iwona Pierzchlewska
"
|
|
| |
Wynik głosowania: 2 Głosów: 1
| |
|